Majorka jest znana na całym świecie z wielu powodów. Rajskie plaże i zatoczki, krystalicznie czysta woda, bujna przyroda, przyjazne wioski… a także śródziemnomorska gastronomia z najświeższymi produktami. Od przysmaków opartych na lokalnych owocach morza po dania, które czerpią z majorkańskiej tradycji i przekształcają ją we współczesne kreacje. Na tej wyspie wszystko smakuje wyśmienicie. Czytaj dalej, aby odkryć najlepsze restauracje na Majorce i przygotuj się na powtórkę!

Gdzie zjeść na Majorce

Trudno wybrać, ale nie opuścilibyśmy wyspy bez spróbowania dań w tych pięciu restauracjach. Jesteś na to gotowy?

La Fortaleza

Tylko 30 gości jest przyjmowanych w tej delikatnej i pysznej restauracji, która unika konwencjonalizmu: wszystko zaczyna się poza restauracją, z aperitifem robionym rękami i fortepianem lub hiszpańską gitarą grającą w tle, prawie tak, jakbyś był w domu. Położona w zatoce Palma, w twierdzy Cap Rocat, imponująca sceneria kładzie podwaliny pod doświadczenie, które pozostawia swój ślad: kolację między murami i skałami, z widokiem na Morze Śródziemne.

Jego menu, będące hołdem dla kultury gastronomicznej, którą Majorkańczycy odziedziczyli po swoich starszych, przyniosło mu dwa Repsol Suns. Przepisy, które szanują najbardziej tradycyjne potrawy, takie jak variat i nadziewane kalmary, przenosząc je w kierunku haute cuisine, wybierając najświeższe produkty rynkowe i nadając im intensywne smaki.

Botànic

Botànic, wybrana jako jedna z 40 najpiękniejszych restauracji na świecie przez prestiżowy magazyn podróżniczy Condé Nast Traveller, jest dokładnie tym, na co wygląda: ogrodem warzywnym z warzywami w roli głównej. Szef kuchni Andrés Benítez jest odpowiedzialny za koncepcję roślinną, która odwraca stoły i umieszcza warzywa w centrum dań, z mięsem i rybami jako dodatkami.

Osiąga to w seksowny i zabawny sposób, obalając z góry przyjęte przekonanie, że zdrowe i zielone jedzenie jest nudne. Zaskakujące tekstury, produkty gotowane al dente, aby zachowały cały swój smak, intensywne mieszanki… zawsze z założeniem rolnictwa o zerowej liczbie kilometrów. Nie przegap kurries, słodkiego ziemniaka z prosiakiem lub sałatki z brukwi.

Ca’s Patró March

To piękne miejsce ma ponad 100 lat. To, co zaczęło się jako skromny mały bar na plaży, stało się pięknym miejscem, które każdy, w tym celebryci, chce odwiedzić. Nie jest to luksusowa restauracja. Tutaj luksusem jest jedzenie nad morzem i patrzenie na klify i fale podczas jedzenia najświeższych ryb i owoców morza na wyspie. W rzeczywistości są one łowione i gotowane tego samego dnia.

Trzciny i drewniane konstrukcje nadają mu rustykalny charakter, który uwielbiamy i pozwalają zabłysnąć otoczeniu i naturze. Ponieważ najważniejszy jest krajobraz i lokalne produkty: ośmiornice, sardele, krewetki, barwena, krewetki królewskie… a także wykwintne mięsa. W Ca’s Patró March prostota wystarcza, aby jakość surowca lśniła.

Andana

Szef kuchni Maca de Castro może być najsłynniejszym restauratorem na Majorce. Ten Majorkańczyk, który w 2021 r. został uznany przez Międzynarodową Akademię Gastronomiczną za szefa kuchni z największą prognozą na przyszłość, nieustannie podróżuje po swojej wyspie w poszukiwaniu idealnych składników. Rynki rybne, porty, farmy, sady… nic nie może się jej oprzeć, jeśli chodzi o celebrowanie istoty terytorium ze współczesną perspektywą. Andana zajmuje miejsce pierwszej stacji kolejowej na wyspie, w Palmie, i jest wspaniałym pocztówkowym powitaniem dla każdego odwiedzającego Majorkę.

Do najbardziej typowych dań, takich jak cocas, smażone jajka i ryby, dołączają inne, takie jak warzywa kamado, a nawet hot dogi. I z filozofią, która przenika wszystko: daleka żywność. „Długodystansowa gastronomia, oparta na pochodzeniu, na duszy terytorium, na produktach. Gastronomia, która wyraża krajobraz w całym jego bogactwie, wolna od wzlotów i upadków, mód i trendów. Podlegająca jedynie ruchom księżyca, pór roku, pór roku. Palpitacji planety”.

Bens D’Avall

Bens D’Avall jest dowodem na to, że możliwe jest utrzymanie wysokiej jakości kuchni i pozostanie jedną z najlepszych restauracji na wyspie przez pokolenia, a nie bez powodu mają gwiazdkę Michelin!

Od 1971 roku restauracja ta serwuje dania, które, jak sami mówią, przekazują bogactwo i różnorodność cywilizacji, które przeszły przez Majorkę. Benet i Jaume Vicens to ojciec i syn, ale także tandem, który doskonale współpracuje ze składnikami uprawianymi we własnym ogrodzie i delikatnymi technikami, które wydobywają to, co najlepsze z tradycyjnych przepisów. I zawsze z obroną bioróżnorodności i lokalnych producentów na czele.

Nie wspominając już o lokalizacji. Taras w Bens D’Aavall, z widokiem na Morze Śródziemne, jest najbliżej raju. Zwłaszcza jeśli można podziwiać widoki podczas zachodu słońca i delektować się menu degustacyjnym z tak sugestywnymi daniami jak Sinergias de la Albufera i Magdalena de Costa.

To tylko niektóre z najlepszych restauracji, w których można zjeść na Majorce, ale na wyspie znajdują się autentyczne perełki gastronomiczne, które warto poznać. Czy możesz sobie wyobrazić życie w tym raju i odwiedzanie tych miejsc? W Sonneil oferujemy najlepsze nieruchomości na Majorce, abyś mógł żyć w otoczeniu natury.